OBSERWUJ

Stomatologia zachowawcza zajmuje się, jak sama nazwa wskazuje – zachowaniem zębów w ich naturalnym kształcie i kolorze oraz zapobieżeniem powikłaniom. Najczęstszą przyczyną zgłoszeń pacjentów do stomatologa jest próchnica, która jest bakteryjną chorobą zakaźną twardych tkanek zęba. Na powstawanie ubytków wpływają głównie trzy czynniki: dieta, podatność zębów na próchnicę oraz czas. Nawet wysokie spożycie cukru przy podatnych na próchnicę zębach nie musi prowadzić do rozwoju tej choroby, warunkiem jest jednak dokładne i częste oczyszczanie zębów z płytki bakteryjnej. W przypadkach bardzo zaawansowanego procesu próchnicowego dochodzi do zakażenia tkanek miękkich znajdujących się w zębie. Wówczas zachodzi konieczność leczenia kanałowego. Całkowite zaniedbanie leczenia próchnicy natomiast, może doprowadzić do rozwinięcia się zgorzeli czyli stanu zapalnego nerwu zęba. W takim wypadku konieczne jest jego usunięcie. W naszym gabinecie stosujemy kompozytowe materiały do wypełnień najlepszej jakości. Gwarantują one zarówno estetyczny wygląd jak i trwałość. Utwardzane są specjalistyczną lampą polimeryzacyjną. Ilość kolorów stosowanych przez nas materiałów jest tak duży, że po założeniu, wypełnienie trudno jest odróżnić od zdrowych tkanek zęba. W trudnych przypadkach, takich jak odłamanie kąta siecznego w zębach przednich, stosujemy elementy wzmacniające -ćwieki dokanałowe zwiększające utrzymanie wypełnień. W przypadku rozległego ubytku tkanek zęba stosujemy tzw. inlay’e i onlay’e, czyli wkłady z materiału kompozytowego wykonywane poza jamą ustną pacjenta i odwzorowujące powierzchnie żujące zębów trzonowych i przedtrzonowych.

Endodoncja natomiast to dział stomatologii zachowawczej który zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi. Podstawową metodą leczenia jest tu leczenie kanałowe. W naszym gabinecie stosujemy nowoczesną endodoncję. Używamy specjalistycznych narzędzi maszynowych i ręcznych. Dają one możliwość dokładnego opracowania kanałów zęba i wypełniania za pomocą gorącej gutaperki. Podczas leczenia kanałowego niezbędna jest diagnostyka rentgenowska, którą również dysponujemy w naszym gabinecie. Leczenie endodontyczne jest zalecane przy bardzo głębokich ubytkach, przy martwicy miazgi, po złamaniu lub zwichnięciu zęba, do wskazań protetycznych – przed wykonaniem korony lub mostu. Leczenie kanałowe zęba jest tańsze i mniej inwazyjne od usunięcia uszkodzonego zęba i zastąpienia go mostem protetycznym lub implantem zębowym. Faktem jest natomiast ilość czasu jaki trzeba poświęcić na wyleczenie takiego zęba, leczenie jest czasochłonne i pracochłonne. Wymaga dużych umiejętności i doświadczenia lekarza, oraz kosztownego sprzętu stomatologicznego. Prawidłowo wyleczony ząb pozostaje w jamie ustnej bardzo długo i nie daje żadnych objawów niepożądanych.

W stomatologii zachowawczej bardzo ważna jest obserwacja i szybkie działanie. Regularne przeglądy stomatologiczne gwarantują zdrowsze zęby i natychmiastowe eliminowanie szkodliwych dla nich czynników. Wizyty kontrolne u osoby dorosłej powinny odbywać się przynajmniej raz na pół roku, u dziecka natomiast co trzy miesiące – zgodnie z myślą, że lepiej zapobiegać jest, niż leczyć. Zdrowy i piękny uśmiech jest wizytówką każdego z nas, dlatego też warto profesjonalnie i kompleksowo o niego zadbać. Bezbolesne leczenie oraz profesjonalna opieka to nasza dewiza.

.

© 2017 copyright Piękna Dent. All rights reserved.