OBSERWUJ

Bruksizm (zgrzytanie zębami) jest to mimowolna i nadmierna aktywność mięśni żwaczy prowadząca do zaciskania zębów i zgrzytania nimi.Schorzenie dotyczy najczęściej młodych ludzi, rozpowszechnienie bruksizmu szacuje się na 8-20% populacji.

Najczęściej występuje podczas snu, ale może także występować w ciągu dnia. U wielu osób zgrzytanie zębami jest nieuświadomionym nawykiem. Osoby te mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z występujących u nich zaburzeń, że podczas snu głośno zgrzytają zębami, często budzą się rano z obolałymi mięśniami szczęki lub bólem głowy.Siły wyzwalane na powierzchniach żujących u pacjentów z bruksizmem mogą być nawet 10 razy większe od tych działających podczas normalnych procesów gryzienia i żucia. Bruksizm może powodować bolesność zębów, ścieranie zębów (zjadanie), łamanie koron zębowych, utratę zębów, a także może dojść do patologicznych zmian w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego pod postacią trzasków i przeskakiwania. Zmienia się także wygląd mięśni twarzoczaszki poprzez przerost mięśni żwaczy i mięśni skroniowych, co powoduje że twarz staje się ,,kwadratowa”.

Przyczyny bruksizmu mogą być różne, zarówno miejscowe, jak i ogólnoustrojowe. Dominującym czynnikiem ogólnoustrojowym jest stres, w związku z czym bruksizm najczęściej dotyczy ludzi na stanowiskach kierowniczych i jest wyrazem przeżywanego stresu. Z czynników miejscowych bruksizm może wywołać żucie gumy lub żucie jednostronne, inne przyczyny to źle wyprofilowane wypełnienia zębowe, wadliwie ukształtowane powierzchnie koron mostów lub protez zębowych, a także braki zębowe.Objawów bruksizmu można przez dłuższy czas nie zauważać, najczęściej dopiero gdy pojawią się różnego rodzaju dolegliwości bólowe, zaburzenia snu, gorsze funkcjonowanie w ciągu dnia i przewlekłe zmęczenie, osoby takie zaczną szukać porad u lekarzy innych specjalności, najczęściej neurologa, laryngologa, psychiatry i okulisty, aż w końcu trafią do stomatologa.

Ból spowodowany bruksizmem jest bólem najczęściej tępym, rozlanym, głębokim i promieniującym. Bóle głowy, obręczy barkowej i ręki oraz parestezje mogą sugerować problemy neurologiczne, bóle skroni mogą sugerować choroby zatok czołowych, a bóle w okolicy przyusznej-choroby narządu słuchu. Niejednokrotnie występują bóle grupy zębów, ale nie wiadomo, który ząb jest przyczyną dolegliwości, czasem pacjent twierdzi że bolą go wszystkie zęby.

Sposobów leczenia bruksizmu jest wiele, począwszy od psychoterapii po operacje chirurgiczne. Odpowiednie leczenie bruksizmu jest uzależnione od tego, co jest przyczyną problemu. Aktualnie w świecie na podstawie kilkuletnich doświadczeń sprawdza się metoda leczenia bruksizmu przy udziale szyn relaksacyjnych (przezroczystych nakładek na zęby) i btx (jednocześnie). Nakładka (szyna relaksacyjna) jest wykonana przez dentystę na specjalne zamówienie, aby dokładnie pasowała do zębów, jest nasuwana na zęby i chroni je przed tarciem, zakładana jest na czas snu i choć skutecznie zapobiega konsekwencjom bruksizmu, nie leczy jego przyczyny.

Btx wstrzykuje się w przerosłe mięśnie żwaczy i mięśnie skroniowe w odpowiedniej dawce. Zabieg jest mało inwazyjny i mało bolesny. Po 3 dniach od podania, pacjent odczuwa ulgę, zmniejsza się napięcie mięśniowe i zmniejsza się ból. Zabieg powtarza się średnio co 6 miesięcy. Na podstawie 6-letnich doświadczeń specjalistów tej dziedziny, po okresie 2 letniego leczenia (stosowania jednocześnie nakładek relaksacyjnych i btx) można zaprzestać dalszego leczenia, gdyż po tym czasie zazwyczaj zanika nawyk zgrzytania zębami i  mięśnie odpowiedzialne za zgrzytanie ulegają zmniejszeniu, twarz przestaje być ,,kwadratowa”, staje się smuklejsza, jakby odmłodzona, jednocześnie ładniejsza.
Leczenie tego typu wykonujemy także w gabinecie stomatologii i medycyny estetycznej Piękna-Dent.

© 2017 copyright Piękna Dent. All rights reserved.