Profilaktyka to pierwszy, polegający na zapobieganiu powstawania chorób zębów i przyzębia (tkanek otaczających zęby), etap w leczeniu próchnicy i paradontozy. Prawidłowo stosowana pozwala osiągnąć najdoskonalsze efekty w postaci zdrowego, silnego uzębienia i pięknego, pełnego uśmiechu. Głównym zadaniem profilaktyki jest walka z płytką nazębną – przyczyną rozwoju próchnicy i paradontozy. W Piękna-Dent zapewniamy pacjentom pełen zakres profesjonalnie przeprowadzanych zabiegów profilaktycznych z zastosowaniem nowoczesnych a zarazem sprawdzonych metod.
Profilaktyka chorób zębów i przyzębia:
• Lakiery fluorowe zapobiegające próchnicy.
• Usuwanie kamienia nazębnego skalerem ultradźwiękowym i piaskowanie zębów.
Najpopularniejszą formą profesjonalnej profilaktyki fluorkowej jest lakierowanie oczyszczonych zębów z zastosowaniem lakierów fluorkowych takich jak Fluor Protektor lub, polecany szczególnie dla dzieci, Duraphat. Jest ono powszechnie stosowane zarówno w profilaktyce całego uzębienia, jak i wybranych miejsc. Lakiery charakteryzują się znaczną lepkością, co powoduje ich dobre przyleganie do szkliwa zębów oraz dłuższe utrzymywanie się na ich powierzchni, oraz powolne uwalnianie fluoru. Dzięki powyższym cechom preparaty te zapewniają redukcję próchnicy do 40%. Zabieg lakierowania powinien być powtarzany 2-4 razy w roku w zależności od skłonności pacjenta do próchnicy.
Kamień jest najpoważniejszą przyczyną powstawania chorób przyzębia. Podczas terapii, bardzo ważny jest zatem zabieg usunięcia kamienia nazębnego (tzw. skaling), co pozwala na zahamowanie choroby w większości przypadków. Według wszystkich dostępnych badań naukowych, skaling należy wykonywać profilaktycznie także u osób, które nie mają problemów z chorobami przyzębia – zanim takie wystąpią. Efektem tego działania jest praktyczna eliminacja zagrożenia parodontozą, jakie stwarza osadzający się kamień nazębny. Pacjenci, u których choć raz zdjęto kamień nazębny doskonale rozumieją, że ten krótki i bezbolesny zabieg pomaga w dużym stopniu ograniczyć próchnicę i ma decydujące znaczenie dla zdrowych dziąseł. Po profesjonalnym czyszczeniu zaleca się położenie lakierów fluorowych, które zmniejszają nadwrażliwość zębów i obniżają ryzyko powstawania próchnicy.
Piaskowanie zębów stosuje się w celu dogłębnego usunięcia osadów nazębnych, powstałych wskutek picia kawy, herbaty, palenia papierosów, które są trudne do usunięcia innymi metodami.
Piaskowanie zębów stanowi najczęściej uzupełnienie zabiegu skalingu, czyli usunięcia kamienia nazębnego. Może jednak również być odrębnym zabiegiem, jeśli na zębach nie ma kamienia, a tylko osad. Po usunięciu złogów zęby odzyskują dawny jaśniejszy kolor i połysk. Dzięki wyrzucanemu pod dużym ciśnieniem specjalnemu proszkowi, specjalnym ‘piaskiem’ łatwo dotrzeć do każdego fragmentu powierzchni zęba, również do trudno dostępnych powierzchni międzyzębowych gwarantując tym samym doskonały efekt czyszczący.